מיהו קוסם ישראלי

מה ההבדל בין קוסם ישראלי לקוסם הודי? תילאנדי או אמריקאי? מי הם הקוסמים הישראליים המפורסמים ביותר.


קסם הוא דבר בינלאומי, יש קוסמים בכל מקום בעולם ואחד הדברים הכי מרשימים בקסמים הוא שהרבה פעמים לא צריך בכלל שפה כדי להראות קסם ולייצר את האפקט של התדהמה. מעניין כי מקצוע הקוסם התפתח במקומות שונים בעולם, לפעמים במקביל ובצורה עצמאית ולפעמים נדד ממקום אחד לשני. קוסמים בעבר היוו בידור המוני מחד ויועצי מלכים מאידך.

בשנים הרבות בהן אני קוסם, סיגלתי לעצמי הרגל, לחפש חנות קסמים בכל מקום בו אני נמצא בעולם. ביקרתי בחנויות קסמים בארגנטינה, ארה"ב, הודו (בומביי וניו דלהי), גרמניה, תילאנד וברצלונה. אחד הדברים שגיליתי הוא שאין הבדל אמיתי בין קוסם ישראלי לקוסמים ממקומות אחרים בעולם.

 

מה משותף לקוסם ישראלי ולקוסמים בעולם:

כולם חולקים אהבה לקסמים, אהבה לקהל ויכולת להדהים ולהצחיק (מתברר שצחוק הוא חלק בלתי נפרד מחווית הקסם). הקוסם הכי מעניין שפגשתי היה קוסם קובני, למי מכם שטייל בקובה, מכיר איזו מדינה מיוחדת זו, מדינה שמתנהלת כמו לפני 50 שנה. המכוניות, האנשים, החנויות ואפילו המזגנים (חם מאוד). היום המדינה נפתחת יותר יותר לדברים מהמערב, עקב שינויים דיפלומטיים כמו הפיוס עם ארה"ב, פטירתו של קסטרו וכו, אבל אני בטוח שעדיין מדובר במקום מיוחד ושונה. הדבר המיוחד בקוסם הקובני היה העובדה שהאמצעים שלו היו מוגבלים בצורה משמעותית מקוסמים במקומות אחרים בעולם, בקובה אין חנויות קסמים (ובכלל יש שם מעט מאוד חנויות), לכן הוא אלתר, בנה ולמד המון מהקסם בצורה עצמאית, הישג מרשים לחלוטין. 

ישראל הצליחה לייצא במשך השנים לא מעט קוסמים שהצליחו בקנה מידה בינלאומי, המפורסם ביותר והראשון שהצליח לפרוץ את מגבלות ישראל  הקטנה היה אורי גלר. 
גלר התפרסם בשנות השבעים בארה"ב תוך כדי ביצוע קסמים הכוללים טלפתיה, טלקניזיס ודאוזינג, הוא טען כי יש לו כוחות על טבעיים וביצע קסמים הכוללים כיפוף כפיות, עצירת שעונים ועוד ביצועים מרשימים שמשכו ומושכים עניין בארץ ובעולם עד היום, נכתבו עליו ספרים, מאמרים ותיאוריות רבות. 

 

מיהם הקוסמים המפורסמים בישראל:


קוסמים מפורסמים נוספים הם ליאור סושרד (אמן חושים מרשים ביותר שמשלב בקסמים שלו גם פסיכולוגיה, קריאת שפת גוף ומניפולציות שונות), נמרוד הראל (גם כן אומן מרשים ביותר שהביא לעולם הקסמים שיאים חדשים), חזי דין (שהוסיף גם אלמנט אתגרי לתוך קסמי הבמה שלו) והיד עוד נטויה.


יש גם אותי, חן הקוסם, כותב מאמר זה, אך כמובן שאיני מתיימר להגיע לרמתם של קוסמים מצוינים אלו שהזכרתי במאמר, קוסמים בקנה מידה בינלאומי. המומחיות שלי היא בתחום הקסמים לילדים שזו מומחיות חשובה אבל אחרת. 

כיום בישראל יש מאות קוסמים וכעשרה שמתמודדים על החשיפה הבינלאומית אליה הגיעו גלר וחבריו. מדובר באתגר לא קל כלל, כיוון שעולם הקסמים ממשיך להתפתח ולהתקדם ורף הריגוש של הקהל עולה ללא הפסקה. אך על זה כבר ארחיב במאמר אחר.
 

חן הקוסם הינו קוסם ישראלי
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

להזמנות ובירורים התקשרו

0546562665