קסמים מדע והשילוב ביניהם

 

החשיפה שלי לעולם הקסמים נעשתה בגיל צעיר מאוד, כבר מגיל ארבע עשרה אני מופעי כקוסם לילדים וכקוסם ליום הולדת. כפי שכבר ציינתי באחד מהמאמרים שלי אנחנו משפחה של קוסמי יום הולדת לילדים. מבחינתי לקסמים יש תמיד פיתרון, קסמים זה סוג של בעיה שאנחנו לא ממש יודעים איך לפתור אותה, לפעמים היא נעשית באמצעות אשליות חזותיות, לפעמים באמצעות זריזות ידיים ולפעמים ע"י שימוש במדע. על כך אעמוד במאמר זה.

 

ישנם מספר עקרונות מדעיים עליהם קוסם מתבסס, רוב העקרונות הינם עקרונות פשוטים ומשמשים קוסם לילדים וקוסם למבוגרים כאחד. דוגמא אחת לכך היא הואקום. ההגדרה המילונית של ואקום היא חוסר חומר בנפח של חלל – ריק. חוסר החומר יוצר לחץ חזק אשר מהווה כוח. מדובר בכלי מאוד חזק אשר משמש אותנו בחיי היומיום שלנו גם אם אנחנו לא מודעים לכך, לדוגמא במשאבות.

הואקום יכול גם לאפשר לנו לגרום לחפצים להישאר צמודים לחלקים אחרים, מה שמשמש קוסמים בצורה יעילה ביותר, אם ביצירת תחושה של ריחוף ואם בהסתרת חפצים שונים. וואקום מאפשר לנו גם לשלוט בנוזלים וכך לבנות קסמים לילדים, שמשמשים את קוסם יום ההולדת, ואפילו קוסמים לקהל מבוגר בקסמי במה מרשימים.

 

דוגמא נוספת לעיקרון מדעי אשר משמש קוסמים היא "התיאוריה הקינטית של הגזים". נשמע מסובך? במקרה זה אני מתכוון פשוט ללחץ שנוצר מגזים שונים. דוגמא לכך היא הדרך בה קוסם ליום הולדת יכול להראות פחית שתייה ריקה ומקומטת, לאחר מכן באמצעות מספר תנועות קסם, הוא יכול לגרום לה להתמלא ולהיראות חדשה.

 

לא אחשוף כאן את כל פרטי הקסם, אך אציין כי הפחית לא הייתה ריקה מלכתחילה ורק נראתה ריקה. הנוזל שהיה בפחית הינו נוזל מוגז מסוג כלשהו (קולה, ספרייט או אפילו קינלי – למי שזוכר) ע"י נענוע של הפחית, יוצר הקוסם לחץ אשר מיישר את דפנות הפחית וכך מאפשר לו להציג קסם מרשים ומפתיע.

הלחץ המדובר מוסבר ע"י "התיאוריה הקינטית של הגזים" אשר נגרם ע"י ההתנגשויות של מולקולות הגזים (ועל ידי מילים מסובכות נוספות כגון שינוי התנע והתנגשות אלסטית).

 

חיבור מדעי נוסף בין קסמים למדע קשור לנוסחה הבאה C6H7N3O11, יכולים לנחש?

זו היא הנוסחה הכימית ליצירת ניטרוצלולוזה ("כותנת הנפץ"), חומר נפץ אשר מתקבל מניטרציה של צלולוזה. אני יודע שכל זה נשמע מאוד מסובך ואולי אפילו קוסם לילדים לא ממש יידע למה אני מתכוון, אבל השם הנוסף לניטרוצלולוזה הינו "נייר פלאש".

 

מדובר בחומר אשר השתמשו בו בעבר במוצרים שונים, לדוגמא אבק שריפה, דיו וסרטי צילום (עכשיו ניתן להבין יותר את הסרט "ממזרים חסרי כבוד" שבו השתמשו בסרטי צילום כחומר נפץ).

 

נייר פלאש יוצר בעירה מהירה מאוד ולא משאיר כמעט כלל סימני שריפה. תכונה זו מרשימה ומפתיעה והיא שימושית לכל קוסם: קוסם לילדים וקוסם למבוגרים, קוסם ליום הולדת וקוסמים בהופעות ענק, ההבדל היחיד הוא בכמות השימוש ובתצורת ההצגה של הקסם.

 

אסיים בקסם שכולנו מכירים, שונאים ואוהבים - כיפוף כפיות.

מדובר בקסם קלאסי שקוסמים כגון אורי גלר ואחרים הצליחו לרתק איתו המוני אנשים במשך המון שנים, וזו יכולת מדהימה בעיני.

גם קסמים אלו משתמשים בעקרונות מדעיים הקשורים לכימיה ולמדע של החומר. קיימים מספר דרכים לבצע את הטריק, דרך אחת היא ע"י שימוש בחומרים מיוחדים אשר משפיעים על מתכת, חומרים אלו יוצרים חום גבוה כאשר הם מעורבבים יחד (עיקרון האפוקסי) וכך מאפשרים לקוסם לכופף את הכפית.

 

דרך נוספת לבצע את הקסם, (וזו דרך שכל אחד יכול לנסות ולהפוך לקוסם יום ההולדת בעצמו), היא לקחת כפית ולכפוף אותה מספר פעמים לכל כיוון עד שהיא מתחממת ומתעקמת, לאחר מכן מיישרים אותה ומציגים אותה ככפית רגילה. החומר של הכפית כבר עבר שינוי עקב הכיפופים שעשינו לו, עכשיו הוא יגיע בקלות רבה יותר לחום, אפילו ע"י שפשוף באמצעות האצבעות, החומר גם זוכר את המצב שהוא היה בו ולכן יתכופף בקלות יחסית. (חשוב לציין כי הכפית תשבר אחרי מספר הצגות של הטריק).

 

מקווה שנהניתם מהקריאה ושהצלחתי לחבר לכם קצת בין מדע לקסמים מקווה שפעם הבאה שתראו קוסם ליום הולדת תרגישו שאתם מבינים קצת יותר ואולי אפילו תהנו קצת יותר..

 

לבלוג של חן הקוסם - לחצו כאן

 

קסמים מדע והשילוב ביניהם
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

להזמנות ובירורים התקשרו

0546562665