איך הפכתי להיות קוסם

 

 

הרבה אנשים שואלים אותי איך הפכתי להיות קוסם לילדים? ואיפה אפשר ללמוד את זה? אז האמת היא שאצלי זה היה די פשוט - נולדתי למשפחה של קוסמים. 

דודי האהוב, יצחק שפר, אהב מאוד את עולם הקסמים, הוא היה חבר באגודת הקוסמים ושם למד ורכש קסמים וטריקים אותם היה עושה לנו ובכלל לחברים וילדים.

 

אחי, איתי לב, היה הראשון שלמד ממנו איך עושים את הקסמים. איתי הוא אומן בנשמתו, הוא סופר ויוצר, מנצח ובמאי, ואפשר להגיד שהמופע שלי היה אחת מהיצירות הראשונות שלו (היום הוא כבר פרסם שלושה ספרים, שני רומנים שנקראים "חנה" ו"מעל גלים אהבתיך", וספר ילדים אחד שנקרא "נלך ונלך עד שנתעייף"). 

 

כשאיתי היה בן 13, לפני כ24 שנים, הוא התחיל להופיע בימי הולדת לילדים ולאט לאט חיבר את מופע הקסמים לילדים, הוא מספר שבמופע הראשון שלו הילדים היו יותר גבוהים ממנו ושהוא לא ממש הצליח להופיע להם אלא  שהם כמעט לקחו ממנו את כל הקסמים.

 

מופע של קוסם: (ובמיוחד של קוסם לילדים שנערך בימי הולדת), מצריך יותר מקסמים בצורה המופשטת שלהם, הוא צריך לעניין את הילדים ולהצחיק אותם, הוא צריך ליצור אווירה חגיגית ושמחה, לחזק ולהעצים את ילד/ילדת יום ההולדת. וזה בדיוק ההופעה שאיתי בנה, הופעה שמשלבת בה הומור וקסם, הופעה שמעבר לקסמים שיש בה, יש בה גם המון תוכן ויצירתיות ומיוחד הופעה ששמה במרכז את מושא המסיבה.

כמובן שעם השנים שיניתי קצת את המופע, הוספתי קסמים והתחדשתי, ביקרתי בחנויות קסמים שונות בעולם והוספתי צבע ועניין, למדתי פיסול בבלונים ועוד, אבל הבסיס נשאר אותו בסיס, והמטרה אותה מטרה, מופע קסמים מעניין ומצחיק לילדים.

אז לי זה היה קל יחסית, כשהייתי בן 11 התחלתי ללמוד לנגן על אקורדיון, בעיקר בשביל שאדע לנגן שירי יום הולדת, אבל בעצם כדי שאלמד לנגן על עוד כלי, בהמשך כשהייתי בן 14 אחי לימד אותי את המופע שלו, למדתי טקסטים וטריקים והשקעתי הרבה זמן מול מראות וחברים עד שהמופע היה מוכן. אני לא אשכח עד היום את ההופעה הראשונה שעשיתי בתור קוסם ביום הולדת ואפילו את הסכום שלקחתי עליה – 100 ₪ וקיבלתי טיפ של 20.

 

משם השנים עברו ולצד הלימודים, הצופים, החברים וכלי הנגינה האחרים עליהם התאמנתי, הופעתי לילדים במסיבות יום הולדת. זו הייתה תקופה יפה ומעניינת, כמובן שלא היה לי רישיון נהיגה בזמנו ואנשים היו מגיעים לאסוף אותי לימי ההולדת וחזרה. הייתי מסתובב עם חברים ומחלק פלאיירים בתיבות הדואר של שכונתי ואפילו בשכונות אחרות ולאט לאט תפסתי שם של ילד שהוא קוסם לילדים. מאז עברו כבר כמה שנים, עשיתי צבא, טיילתי בעולם ולמדתי שני תארים באוניברסטיה, ועדיין אני ממשיך גם היום, לצד דברים אחרים, להופיע כקוסם בימי הולדת ולקבל מכך המון כיף והנאה.

 

הרבה פעמים שואלים אותי גם אם אני מופיע למבוגרים ואני עונה שלא, אני קוסם לילדים וזה משהו שונה לגמרי.

ההבדל בין קוסם לילדים לבין קוסם למבוגרים מתבטא במהות של ההופעה. קוסם למבוגרים צריך כל הזמן להוכיח למבוגרים שהם לא יודעים משהו, שהוא מספיק טוב כדי להצליח להסתיר משהו שהם לא מצליחים לראות.

קוסם לילדים לעומת זאת נמצא במקום אחר לגמרי, הוא לא צריך להוכיח לילדים כלום, להפך, הוא מראה לילדים משהו חדש, תחום שמבחינתם הוא עדיין אמיתי ואין פה מקום של הסתרה או תעתוע.

 

ברור שהילדים של היום כבר יודעים מה זה טריקים ואני שומע בימי הולדת הרבה פעמים את המילה טריק, אש קרה ועוד כל מיני מושגים מעולם המבוגרים. אבל זה לא משנה את המהות. מבחינת הילדים זה הגיוני לגמרי שיש דבר כזה קסם והתפקיד שלי כקוסם יום ההולדת הוא להוכיח שהם צודקים וזה הכיף הכי גדול בתור קוסם לילדים.

האמת היא שאפילו התלבטתי אם ללמד ילדים קסמים בסוף ההופעה, או באתר שלי, לבסוף החלטתי שכן, הסיבה היא שאני לא חושב שזה סותר מבחינתם, אפילו שיש גם טריקים, יש עדיין קסם אמיתי. מעבר לזה אני מאמין שיש בכך ערך מוסף, כך אני לא עוד סתם קוסם יום הולדת, אלא הקוסם יום הולדת שלימד אותם משהו חדש וקסום.

 

אני חושב שזה גם המסר הכי חשוב שאני יכול להגיד למי שרוצה ללמוד איך להפוך להיות קוסם לילדים או בכלל למפעיל בימי הולדת, לדעת טריקים זה לא מספיק. כל אחד יכול ללכת לחנות ולקנות טריק כזה או אחר אבל זה לא מספיק בשביל לעניין קהל ובטח שלא בשביל לעניין ילדים. כל קוסם לילדים ובכלל כל מפעיל, צריך לדעת יותר מלעשות את הקסם הטכני, הוא צריך לדעת לתת את הערך הנוסף לילדים, זו האומנות האמיתית, זו החוכמה שמאחורי מופע מוצלח ובכך צריך להשקיע לדעתי את מירב המאמצים בכדי לייצר יום הולדת חוויתי ומעצים.

 

בהצלחה לכולם...

 

הכותב הינו חן הקוסם, קוסם לילדים, בן 29, נשוי וגר בתל אביב.

 

לחזרה לבלוג של חן הקוסם - לחצו כאן

 

 

 

איך הפכתי להיות קוסם - חן הקוסם
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

להזמנות ובירורים התקשרו

0546562665