שבעה טיפים ליום הולדת מוצלח

 

כל הורה רוצה שיום ההולדת של בנו/בתו יהיה יום הולדת מיוחד, שייזכר בתור חוויה בלתי נשכחת, חוויה חיובית, מחזקת ובונה. הבעיה היא שבימינו ימי ההולדת לילדים הפכו לעניין מסובך, יקר ומבלבל. שוק ההפעלות לימי הולדת מוצף במפעילים ובפעילויות שונות לילדים - קוסם ליומולדת, ליצנים, הפעלות שוקולד, הפעלת פיות, בועות סבון ענקיות, יום הולדת פיראטים ועוד. בהתאם למפעילים, כך גם הילדים מכירים יותר וחשופים יותר. כבר לא פשוט כל כך לעניין אותם, להצחיק אותם ולגרום להם לשתף פעולה.

 

בשנותיי כקוסם לילדים אספתי מספר טיפים שאני מקווה שיוכלו לעזור לכם בשיקולים של בחירת חגיגת היומולדת לילדים.

קודם כל חשוב לבחון מי הילדים אשר יוזמנו למסיבת יום ההולדת ואת נסיבות יום ההולדת ומתוך כך לגזור את אופי האירוע ולהחליט על אופי הפעילות.

 

נשאל את עצמנו את השאלות הבאות:

 • מהו גיל הילדים (2-4, 5-7, 8-11)?

 • מהי אופי הקבוצה? האם מדובר בקבוצה שמסוגלת להתרכז, לשבת למשך זמן?

 • באיזה חודש המסיבה?

 • האם הילדים כבר חגגו בהרבה מסיבות שונות?

 • היכן יתקיים האירוע? האם ניתן לקיימו מחוץ לבית?

 

 אבל הכי, הכי חשוב זה לברר מה ילדיכם רוצים. בסוף אנחנו יכולים לערוך יום הולדת מושקעת, להוציא המון כסף, אנרגיה וזמן, אבל אם האירוע לא יהיה לפי טעמם או רצונם של ילדיכם, הוא לא ימלא את המטרה העיקרית והראשונה שלנו – חוויה חיוביות וטובה עבורם.

 

אז אחרי שניסיתי למקד ולהגדיר את השאלות שעלינו לשאול על מנת להתאים את יום ההולדת של ילדיכם בצורה הטובה ביותר.

 

 אציג שבעה טיפים שיעזרו לכם במהלך יום ההולדת:

 

 • זמן הריכוז – ילדים, כמו מבוגרים, לא יכולים להישאר מרוכזים לזמן רב. נסו להימנע מפעילות של יותר מ45 ד' רצוף.

 

 • שמירה על מומנטום – דבר נוסף אשר מפריע לריכוז הילדים הוא קטיעתו. אם כבר הצלחתם לתפוס את תשומתם לבם של הילדים, נסו לשמור על הרצף ולא לקטוע אותו במשך זמן הריכוז (עד 45 ד').

 

 • הרחיקו פיתויים – אני תמיד אומר ללקוחות שלי שאני לא יכול לנצח ממתקים בתחרות על תשומת לבם של הילדים – במהלך הפעילות אל תציגו בפני הילדים את שולחן הממתקים היפה והמפתה, כסו אותו או הסתירו אותו מעיניי הילדים, והציגו אותו רק בשלב שאתם רוצים שהם יאכלו ממתקים. באופן דומה אל תציגו בפני הילדים גירויים שהם יידרשו להתעלם מהם. דוגמא טובה לכך היא פיזור בלונים ברחבת יום ההולדת. בלונים  מאוד יפים ומאוד מוסיפים, אך כאשר הבלונים מפוזרים ולא אסופים, קשה מאוד למנוע מחלק מהילדים מלשחק רק איתם ולא להתעניין בכלל בשאר הפעילות. דוגמא נוספת היא חלוקת פרסים מרעישים, כגון משרוקיות. לאחר חלוקת פרס כגון זה, קשה מאוד יהיה להשיג קשב מהילדים ולגרום להם לא לשרוק עכשיו אלא רק בשלב מאוחר יותר.

 

 • התאימו את גיל הפעילות לפעילות עצמה – חשוב לבדוק ולבחון מהי הפעילות המוצעת והאם הילדים הינם בגיל המתאים לפעילות זו. לדוגמא, הפעלה ספורטיבית היא פחות מתאימה לגילאי 3, כמו שהפעלה של ליצן פחות מתאימה לדעתי לגילאי 9. יש לבדוק עם מפעיל הילדים מהו טווח הגילאים איתו הוא עובד ואליו הוא מתאים את ההפעלה, ובמידה ואתם מכינים את ההפעלה בעצמכם, רצוי לברר ולבדוק מהם הפעילויות שיתאימו לגיל של ילדיכם.

 

 • הימנעו מלאחד ימי הולדת של גילאים שאינם תואמים – פעמים רבות פונים אליי בבקשה לעשות מסיבת יום הולדת לגילאי 4 ולגילאי 7 ביחד. אני מבין את הבקשה - כפי שכבר ציינתי ימי הולדת הם הוצאה יקרה וכשיש מספר ילדים קטנים מדובר בהוצאה משמעותית. אף על פי כן, אני תמיד חוזר ומסביר כי מדובר בהפרשי  גיל גדולים וכי ההופעה לגן של גילאי 4 שונה מההופעה לכיתה א של גילאי 7. מדובר בשתי סקאלות גיל שונות ומניסיוני חיבור שלהן פוגע בהנאה של כל המשתתפים. טווחי הגילאים בהם ניתן לדעתי לאחד הפעלות הם:  2-4, 5-7, 8-10, כמובן שמדובר בהערכות שיכולות להשתנות בין קבוצת ילדים אחת לשנייה.

 

 • זיהוי גורמי הפרעה ושימוש בחיזוקים חיוביים בכדי לרתום אותם לעזרתכם – בכל קבוצת ילדים ישנם ילדים שקשה להם יותר עם פעילות כזאת או אחרת. לחלק קשה לשבת ולצפות בקוסם ביום ההולדת ולאחר קשה לשתף פעולה ולקפוץ בדלגיות. פעמים רבות ילדים אלו הופכים לגורם מפריע שיכול להרוס את כל הפעילות ולסחוף אחריו את שאר הילדים להשתוללות וחוסר שיתוף פעולה. חשוב לזהות ילדים אלו ולנסות ולבחון מה ניתן לעשות בכדי לרתום אותם לעזרתכם. ניתן לנסות לתת להם אחריות על תחום מסוים ביום ההולדת, לשתף אותם ולגייס אותם לטובת הפעילות ולא כנגדה.

 

 • שיתוף ילד/ילדת יום ההולדת והעצמתם – כפי שכבר ציינתי מסיבת יום ההולדת נועדה בעיקר לשמח את ילדיכם. חשוב למצוא או לבנות הפעלה אשר נותנת מקום וביטוי לילדי יום ההולדת ומאפשרת להם לקחת בו חלק פעיל ומעשיר – שהרי הוא /היא הם מוקד החגיגה.

 

לבסוף, הכי חשוב שתיהנו גם אתם מיום ההולדת ומהחוויה המיועדת לשמח את ילדיכם - אם אתם תיהנו, גם הם ייהנו!

 

     בהצלחה!

 

הכותב הינו חן הקוסם, קוסם לילדים כבר 15 שנה, , בן 29, נשוי ומתגורר בתל אביב.

לקריאה נוספת ניתן לקרוא גם את המאמר הבא הנותן טיפים קצרים אך יעילים לימי הולדת לילדים - טיפים לארגון ימי הולדת.

 

לחזרה לבלוג, לחצו כאן

שבעה טיפים ליום הולדת מוצלח
 • Wix Facebook page
 • Wix Twitter page
 • Wix Google+ page

להזמנות ובירורים התקשרו

0546562665