קוסם - מי הוא ומה הוא?

 

קוסם הינו אומן שמטרתו לבדר ולעניין קהלים שונים. הקוסם משתמש בשיטות שונות על מנת להציג אשליה שלכאורה נראית בלתי אפשרית ואף מקנה לו לעתים כוחות על טבעיים. מקצוע הקוסם הינו מקצוע ללא גיל ועל אף שאנחנו נחשפים לרוב לקוסם לילדים ולקוסם ליום הולדת כדאי לזכור שמדובר במקצוע עתיק יומין שמבדר אלפי אנשים ללא הבדלי גיל ומקום.

 

המונח "magic" באנגלית מגיע במקור ממילה יוונית שפירושה מאגיה המהווה בימינו מונח סל לכוחות על טבעיים, כישוף, קסמים ומסתורין אחר. מקור המילה הינו בפרס העתיקה שם כמרים שנקראו "מאגוי" עסקו בטקסי דת שונים אשר העניקו להם כביכול כוחות על טבעיים.

במשך מאות שנים קוסמים נתפסו כאנשים שעובדים במלאכות עוצמתיות, אפלות ואסורות. לעתים הם היוו את האנשים החזקים בקהילה, מחוללי ניסים, ולעתים הם נתפסו כגורם שלילי, רופאי אלילים, מכשפים.

טריקים שונים, המהווים היום את הבסיס לקסמים המודרנים, היו בשימושם של קוסמים לאורך ההיסטוריה, אלו השתמשו בהם על מנת להטעות ולהשלות, לרמות במשחקי כסף והימורים ואף למשוך את תשומת לב העוברים והשבים בזמן שהם מכויסים ע"י עוזר נסתר. קסמים שימשו גם כוהני דתות וכתות שונים אשר רצו להשפיע ולהפחיד אנשים לא מלומדים ולגייס אותם לצדם.

רק במאה ה18 התעצב מקצוע של קוסם כאומן במה. מאז הוא תפס תאוצה והפך למופע בידורי מסקרן ומאתגר למגוון רחב מאוד של קהלים, עם סוגים רבים ושונים של קוסמים וקסמים. ישנו משפט מפורסם בקרב הקוסמים שאומר "הכול נעשה באמצעות עשן ומראות", על אף שנכונותו של משפט זה אינה רלבנטית היום כפי שהייתה בעבר, הוא משקף את הרעיון שהקסמים בנויים על עקרונות עתיקים וישנים ומהווים בעצם התפתחות, חידוש ולעתים מיתוג מחדש של קסמים ישנים.

 

ניתן לקטלג את הקסמים השונים למספר קטגוריות כגון, אנסה לתת דוגמאות לקסמים שאני עושה בעצמי כקוסם לילדים ואף מלמד את חלקם באתר:

 

ייצור יש מאין – הקוסם מייצר משהו במקום בו לא היה כלום, לדוגמא קופסאות ומגדלים המופיעים מתוך שקית ריקה.

היעלמות – הקוסם מעלים משהו מול עיננו – לדוגמא מים לתוך עיתון.

שינוי – הקוסם משנה חפץ מדבר אחד לשני – לדוגמא שטר כסף אחד שהופך לשטר אחר.

תקומה – הקוסם הורס משהו ומחזיר אותו ללא פגע – לדוגמא חתיכת חוט והשארתו שלם.

 

העברה – הקוסם מעביר חפץ ממקום אחד למקום אחר – לדוגמא מטבע שעובר ממקום אחד לתוך מספר קופסאות סגורות.

בריחה – הקוסם נקשר, נאזק, נאסר, מוטבע ובורח כל פעם מחדש.

ריחוף – הקוסם מרחף בעצמו או גורם לחפצים אחרים לרחף ולהתנגד לכוח הכבידה.

חדירה – הקוסם גורם לחפץ לחדור דרך חפץ אחר קשיח והרמטי – לדוגמא טבעות שמתחברות ומשתחררות.

חיזוי – הקוסם חוזה את בחירת המשתתף, מנבא עתידות ויודע לקורא את מחשבותיו של העומד מולו.

כמובן ששילוב של מספר קטגוריות בקסם אחד יכול להכפיל ולהעצים פי מספר מונים את האפקט של הקסם.

 

קיימים מספר ארגוני קוסמים בינלאומיים כגון הIMB (אחוות הקוסמים הבינלאומית), האקדמיה לאומנות הקסם והמדע והאגודה האמריקאית לקוסמים (גם בישראל קיים איגוד קוסמים אשר נקרא "אגודת הקוסמים").

 

על מנת להיות חבר באגודות אלה על הקוסם להישבע כי לעולם לא יגלה קסמים למי שאינו קוסם אלא אם זה יישבע גם כן שלא לגלות. בנוסף נשבע הקוסם כי לא ייבצע קסם כאשר הוא אינו מאומן מספיק בביצועו.

 

על אף שבועה זו מותר ללמד קסמים כאשר התלמידים מחפשים ורוצים ללמוד ולהפוך לקוסמים ועל כן ניתן למצוא אלפי ומאות אלפים של ספרי לימוד קסמים, הדרכות די.וי.די ובימינו אינסוף חומר לימוד באינטרנט.

 

קיימים מספר סוגי קוסמים והחלוקה נעשית לפי צורת העבודה, סוג הקהל והעזרים השונים, הבולטים מבניהם הם:

 

קוסמי במה – מופיעים לקהלים גדולים בדרך כלל בתיאטראות ואולמות שונים. משתמשים בעוזרים ובעזרים גדולים וחזותיים וניתן להגיד שמדובר בהפקה מאוד גדולה ויקרה.

 

קוסמי מועדון – הכוונה היא לקוסמים שמופיעים לקהלים קטנים יותר מקוסמי הבמה, עזרים קטנים ופשוטים יותר, המופע נעשה לרוב ללא במה וכשהקוסם נמצא קרוב לקהל.

 

קוסמי קלוז אפ – הכוונה לקוסמים שמבצעים את קסמיהם במרחק קטן מהצופה, הקהל יכול להיות מצומצם ואף להסתכם באדם אחד. העוצמה של הקסמים נובעת דווקא מהקרבה הרבה של הצופה שעל אף חיפושיו, לא מוצא את הטריק. דוגמא לקסמים כאלו הם קסמי קלפים ומטבעות.

 

מנטליזם – מדובר במופע מוחות בו הקוסם מדגים את כוחו המנטלי, טלפתיה, חיזוי, כיפוף כפיות.

קוסמי רחוב – מדובר בקוסמים אשר מבצעים את קסמיהם ברחוב, לעוברים ושבים. לרוב משתמשים קוסמים אלו בקסמי קלוז אפ.

 

אסכם בכך שעל אף הסדר והקטלוג שניסיתי לעשות בעולם הקסמים, מדובר בעולם חי, עולם שמתחדש ומשתנה ללא הפסקה ומי יודע אולי בעתיד יהיו קסמים שמתבססים על אינטרנט ועל בלוטוס.

חוץ מזה חשוב לזכור שגם קסמים ישנים ומוכרים, יהפכו עם הזמן ללא מוכרים ומפתיעים.

 

 

חן הקוסם הינו קוסם לילדים כבר 15 שנה, נשוי וגר בתל אביב.

 

לחזרה לבלוג של חן הקוסם - לחץ כאן

קוסם מי הוא ומה הוא
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

להזמנות ובירורים התקשרו

0546562665