חיות וקסמים- ולמה אני לא משלב ביניהם

 

כקוסם לילדים יוצא לי להתקל רבות בשאלה האם אני משתף חיות במופעי. ארנב מהכובע, יונה לבנה שמתעופפת מתוך שק קטן או דג שנעלם מהאקווריום, הרי הילדים אוהבים חיות, וגם המבוגרים יתעניינו יותר בחיה אמיתית.

גם אני אוהב בעלי חיים וחושב שהם מוסיפים עניין מיוחד לכל דבר. וזוהי למעשה הסיבה לכך שמעולם לא עבדתי ולא אעבוד עם בעלי חיים במסגרת הופעות הקסמים.

 

אינני מעוניין לחשוף, לפרט או להתעסק בעניין הטריקים עצמם המשמשים לקסמים עם בעלי חיים, אשר רובם אכזריים ופוגעים בבעל החיים באופן כזה או אחר (לקריאה נוספת) 

ארצה לגעת בנקודות האחרות, כל ה"מסביב", אשר באופן נפרד מהטריק עצמו עלול לגרום נזק לבעל החיים.

 

במדינת ישראל קיימים חוקים המגנים על בעלי החיים. לא קל לאכוף אותם, אך הם נועדו להבטיח כי לא יעשה שימוש בבעל החיים, אשר עלול לפגוע בו או בזכויותיו. החוקים מגבילים את הזמן שבו ימצא בעל החיים מחוץ לכלוב הקבוע שלו, את התנאים הבסיסיים המגיעים לו, את דרך ההחזקה והעברה שלו ממקום למקום, את הזמן בו עליו להישאר בכלוב הקבוע לאחר שהוצא ממנו, ועוד. על מופע המשלב ומציג בעלי חיים יש לקבל היתר ממשרד החקלאות (שעוסק בענייני זכויות בעלי החיים) המותנה בעמידה בתנאים אלו, אם כי רבים מן המופיעים אינם דואגים לקבלת היתר שכזה, ורבים מהלקוחות אינם דואגים לבדיקת ההיתר של בעל המקצוע מולם.

 

חשיבות החוקים הללו הינה מניעת מצב מתמשך של סטרס (לחץ) עבור בעל החיים, מצב שעלול לגרום לו לנזק בלתי הפיך, עד כדי מוות בחלק מהמקרים.

חשוב לי לציין כי אינני טוען כי כל מי שמחזיק בעלי חיים למטרת שימוש במופע מסוג כזה או אחר מתעלל בו, ואני מאמין שישנם קוסמים רבים שעובדים עם בעלי חיים ודואגים גם לרווחתם. אך החוקים בנושא זה אינם קלים ליישום (וטוב שכך), וישנם רבים שכלל אינם מודעים להם ולנזק שהם עלולים לגרום לבעל החיים שאיתו הם עובדים.

 

בנוסף לכך אינני מאמין במסר שמועבר לילדים, באופן ישיר או עקיף, על ידי השימוש בבעלי חיים במהלך המופע. המסר שמועבר ע"י הקוסם לילדים הוא מסר ברור של חוסר כבוד לבעל החיים, מסר לפיו בעל החיים הוא עוד חפץ בשולחן הקסמים שלי שמותר לי לעשות בו כרצוני, להשתמש בו ולנצל אותו וזאת רק בשביל הנאתי והנאתם ולמען טריק אחד קצר וחולף. אני מאמין כי לקוסם ביום הולדת יש גם תפקיד וגם אחריות חינוכית, מדובר בדמות שהילדים מסתכלים עליה ואליה ולכן צריך לבחון מה המסר אותו הקוסם/המפעיל בוחר להעביר להם.

 

מעבר לכך אני מאמין שילדים היום חשופים יותר למידע מילדים בעבר וכי הם מסתכלים אחרת על מופע הקסמים. תוכניות טלוויזיה, ספרים וסרטונים ביו-טיוב זמינים לכל המעוניין, ולכן גם אם הילדים אינם יודעים בדיוק כיצד הגיע הארנבון הלבנבן לכובע, הם מניחים כי יש טריק שגרם לכך. הם מבינים או יבינו בעתיד שהוא היה בסביבה, מוסתר בכוח ומוחבא במשך שעות ארוכות בתוך תא קטן וצפוף ועל כן אם בהווה ואם בעתיד, גם הילדים יבינו ששימוש זה הוא אינו ראוי.

אסכם ואומר רק שבאמת שלא חסרים קסמים מרשימים, קסמים מצחיקים, קסמים שיפתיעו את הילדים, ידהימו אותם ויגרמו להם לשבת מרותקים ולא להפסיק לשאול את עצמם איך זה נעשה? והאם זה הגיוני? לא חסר גם דברים להוציא מהכובע או לשלוף מהשרוול ובשל כך השימוש בחיות הופך לממש לא שווה, לא את הסבל שנגרם להן ולא את הנזק שנגרם לילדנו ולנו.

 

הכותב הינו חן הקוסם, קוסם לילדים, בן 29, נשוי ומתגורר בגבעתיים.

 

לחזרה לבלוג, לחצו כאן

חיות וקסמים- ולמה אני לא משלב ביניהם
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

להזמנות ובירורים התקשרו

0546562665